2011. április 20., szerda

Hasfájás elleni csodaszerek

Direkt nem tettem idézőjelbe a csodaszereket, mert lehet, hogy valakinek már az első választás is beválik, nekünk sajnos egyik sem jött be, leírom, melyik, miért nem.



Espumisan cseppek: Azért kezdem ezzel, mert ennek konkrétan az ég adta világon semmi haszna nem volt, csak a pénzt dobtuk ki rá, de egy üveg elhasználása után nem is vettünk másikat. Ha jól emlékszem 20 vagy 25 cseppet lehet adni a babának belőle, mi szopi előtt tömtük Daniba, aki lelkesen meg is itta a kiskanálnyi löttyöt (szagra nem rossz egyébként), de hatása a nullával volt egyenlő.


Édeskömény tea: Ismerősök mondták, hogy az is jó, ha anyuka issza naponta (másfél-két liternyit), mert átmegy a tejbe, így a baba is kap belőle. /egyébként ezzel az "átmegy a tejbe" dologgal is úgy vagyok, hogy egy csomó szakértő szerint ez egy nagy baromság és mindig azt kéne ennie a szoptató nőnek, amit megkíván, tehát ha ő napi 2 liter tejet inna, akkor annyira van szüksége, holott minden védőnő elmondja, hogy szoptatás alatt napi fél literre kell korlátozni a tej, ivójoghurt mennyiségét/ Nos, én bőszen vedeltem, amivel azt értem el, hogy a saját emésztésem totálisan felborult, puffadt a hasam, a gyerek meg ugyanúgy szenvedett, mint előtte. Manapság azért néhanapján lefőzök egy cumisüvegnyi adagot és Dani néha iszik belőle egy-két kortyot, főleg akkor, ha nem éhes, csak megizzad és szomjas kicsit. Erre tökéletes. Másik hatása, hogy ettől a pár kortytól a szelek jobban kimennek belőle, bár ezzel előtte se volt gondja, tehát summa summarum, ez sem oldotta meg a helyzetet.


Infacol: ezt már akár 1 napos kortól is lehet használni, mert a hatóanyaga szimetikon, ami nem szívódik fel, tehát semmilyen más károsító hatása nincs a babára nézve, csak a pénztárcára. Nem olcsó szer és ha az ember rendszeresen használja, akkor bizony másfél hetente kell vásárolni. Ez az egyetlen, amit megtartottunk, éjszakánként ugyanis mindig ezt kapja Dani. Cseppentővel lehet adagolni, tehát félálomban is beletalálok a gyerek szájába és korlátlanul adhatom neki egy nap a fent leírtak miatt. Nem mondom, hogy segít, de talán még ez vált be úgy-ahogy.


Gripe water (angolvíz):na, ehhez fűztem a legnagyobb reményeket, mert minden általam látogatott fórumon azt olvastam, hogy ez aztán húúúha...az igazi csodaszer. A hatodik patikában sikerült hozzájutnom (egyébként drogériákban utána tömegével láttam a polcokon), és szintén nem olcsó. Naponta legfeljebb hatszor lehet adni a gyereknek (1 hónapos kortól!!!), 5 ml-t. Probléma egy: szép ez a leírás, de egy árva adagoló poharat, kanalat se adnak hozzá, de azt persze leírják ezer helyen, hogy a napi mennyiséget ne lépd túl. Így elmentünk gyógyszertárba, és kértünk egy adagoló poharat, amivel ki tudom mérni az 5 ml-t. Ezután egy régebbi Infacol-os cseppentővel kapja meg Dani úgy, hogy felét szopi előtt, felét pedig utána. Iszonyat kapor szaga van (ez a hatóanyag benne), de a gyerek lelkesen nyeli, én tuti nem innám meg :-) Vegyes a tapasztalatom róla, de az biztos, masszív Dani-féle hasfájásra ez sem jó. Ugyan azt olvastam, hogy hasmenést okozhat, nálunk pont fordított a helyzet, mert Daninak szorulása lett tőle, ergó még idegesebb lett, még egyszer ergó én is...... Az első napokban mintha csökkentette volna a tekergések mennyiségét, de aztán nulla lett a hatása, pedig több hétig nyomattuk.


Papaverin csepp: ez sajnos vényköteles és napi háromszor adható csak egy kávéskanállal, mivel gyógyszer és a többivel ellentétben felszívódik. Nem adnám Daninak, mert minek ilyen korán gyógyszerrel tömni, de még ennek van a legtöbb pozitív hatása. Kiválasztottam három - általában esti, éjszakai - etetést, amikor kapja, és szintén egy régebbi Infacol-os cseppentővel adagolom neki. Simaizom lazító hatása van, tehát a görcsöket szünteti meg, hátránya, hogy a szervezet elég hamar hozzászokik a hatóanyaghoz, így egy idő után csökken a hatékonysága, addig meg imádkozunk, hogy Dani minél előbb kinőjje ezt a borzalmat.


Sab simplex: Szintén szimetikon a hatóanyaga, mint az Infacol-nak, de nagyobb arányban van benne, mint az utóbbiban és a vivőanyag is más. 15 cseppet kell szopi előtt a babának adni (édes, vaníliás ízű). Jelentősebb hatása ennek sincs, de szülőként ezt is megvettük, nehogy az legyen, hogy nem próbáltuk ki.



Tudom, sokan esküsznek a homeopátiás bogyókra, de azok úgy hatnak, hogy először felerősítik a tüneteket, én pedig - kövezzenek meg érte a természetgyógyászok, alteranyák - nem akarom ezt tenni a már eddig is sokat kínlódó gyerekemmel. Sok sikert azoknak, akik bevállalják, remélem, használni fog nekik.

Miután ezeket mind kilőttük (igen, a babamasszázst, pocakmelegítő párnát is), elkezdtük hason altatni Danit. Először rajtam hasalt sokat kis békaként, hogy megszeresse, mert eleinte csak ordítás volt a szokatlan testhelyzet miatt, majd mára eljutottunk addig, hogy félálomban le lehet már tenni. Éjszakára nem merem, mert nincs légzésfigyelőnk, de amióta így pihenget, nincs a szopi után egy órával jelentkező hasgörcs, ami visító sírással párosul. Ja, és reménykedünk, hogy a csodálatos harmadik hónap elérkeztével elmúlik minden....

9 megjegyzés:

  1. látod milyen jó, hogy vettetek infacolt, legalább az adagolóját tudjátok sokmindenre használni :)
    Gaby

    VálaszTörlés
  2. Remek :) levédetem az 5letet :-)

    VálaszTörlés
  3. Azt tapasztaltam hogy a szülök nagy része nem tudja, nem ismeri fel a kólika tüneteit vagy nem tudja elválasztani a kólikát a hirtelen evéstől és levegőnyeléstől.

    A kólika tünetei a szoptatás után elsősorban az esti órákban jelentkező, görcsös vígasztalhatatlan sírás, a végtagok feszülése, has puffadás, esetleg bukás....

    Ha kólikáról beszélünk annak az oka a babák még gyengén fejlett emésztő és bélrendszere, ami nem tud megbirkózni az első időkben elfogyasztott anyatej mennyiség egy részével, és relatív laktáz hiány lép fel, a laktóz a belekben nem kellő mértékben bomlik el, így a vastagbélben hidrogén gázok képződnek és ez feszíti a bél falát ami a fájdalmat okozza.
    Gondoljunk csak bele, egy egészséges csecsemő a teljes testsúlyának 15%-át fogyasztja el optimális esetben a tápláló anyatejből, ez olyan mintha egy 60kg-os ember naponta 9 liter tejet inna meg.
    A megoldás és a fájdalom elkerülése két irányú lehet, az egyik irány a tüneti kezelés, fájdalom csillapítással és gázok a távozásának segítésével (görcsoldok, fájdalom csillapitók, abszorbensek és mechanikai módszerek alkalmazása) , a másik a megelőzés, a probléma okát ismerve nincs más megoldás mint az időleges laktáz enzym pótlás!
    Itt természetesen csak a folyékony laktáz enzym jöhet szóba, ha szóptatni szeretnénk a babát!

    Folyékony Laktáz enzym Colief

    A kóika normális esetben nem egy betegség csak egy állapot ami idővel megoldodik a baba "kinövi"!

    VálaszTörlés
  4. és akkor melyik gyogyszer vált be Gica?

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szia, válaszoltam Neked egy bejegyzésben! :-) G.

      Törlés
  5. Szia! Ugyanez volt mindkét fiamnál...azzal a különbséggel, hogy én a 2.-nál próbáltam végig szinte ugyanezt a palettát (a papaverint nekünk nem írta ki a doktornő) semmi sem hatott...csak elmúlt fél éves koruk körül - gondolom már nektek is!

    VálaszTörlés
  6. Tavaly ősszel született a kislányom, és kólikás hasfájása volt. Először nem akartam neki gyógyszert adni, próbáltam annál természetesebb, azonnal hatót, így a szélcsőhöz folyamodtam( egy hernyó alakú cső, van egy ütköző rajta, nehogy tovább toljam->nagy segítség volt). Használt is a szélcső, de nem oldotta meg teljesen a problémát, így a Gripe Water Babyt adtam neki. A kettő együtt nagyon hatékony volt! Elmúltak a hasfájós napok, és most épp a hozzátáplálással küszködünk...

    VálaszTörlés
  7. Sziasztok
    Az espumisan csepp okozhat hasmenést?

    VálaszTörlés
  8. Szia, nálunk az Espumisan csepp nemhogy hasmenést, de leginkább semmit sem okozott. Nem vagyok sajnos gyerekorvos, tehát nem tudom, más babáknál milyen hatása lehet. Szerintem olvasd el a tájékoztatót a dobozában, felsorolja-e ezt mellékhatásként.

    VálaszTörlés